Není zde STK ve Vašem okolí? Kontaktujte nás na info@seznam-stk.cz

Výmluvy na osobu blízkou končí, nahradí je osoba vzdálená

Tolik potřebná novelizace zákona o pozemních komunikacích vstupuje v platnost 19. ledna letošního roku. Jednou z nejvýznamnějších novinek je konec jednoduchého vymlouvání na  osobu blízkou  při spáchání dopravního přestupku. Děravý zákon ale nadále umožňuje rychle jedoucím či špatně parkujícím řidičům beztrestnou výmluvu.

Až do 18. ledna se při spáchání dopravního přestupku, při kterém vás nezastavila policejní hlídka, můžete vymluvit na tzv. osobu blízkou, respektive odmítnout podání vysvětlení. V praxi to znamenalo, že ačkoliv například z radarové fotografie bylo zcela zřejmé, kdo konkrétní přestupek spáchal, stačilo, aby provozovatel daného vozidla odmítnul podat vysvětlení. A viník se vyhnul připsání bodů i pokutě.

Novela zákona toto od 19. ledna mění. Při spáchání přestupku, např. špatné parkování, naměřená vyšší rychlost, provozovatel vozidla buď uvede, kdo jej v době spáchání přestupku řídil a příslušný úřad to bude následně řešit už přímo s dotyčným, nebo odmítne, ale musí zaplatit pokutu 10 tisíc korun. Trestné body ale nebudou nikomu zapsány.

Přestupky začnou páchat cizinci a vše se odloží

Špatně napsaný zákon ale umožňuje kličku, při které hříšník nezaplatí ani korunu a na konto se mu nepřipíší ani trestné body. Pokud se totiž vymluví na cizince, o kterém bude tvrdit, že mu auto zapůjčil, musí český úřad tohoto cizince předvolat. Že je to prakticky nemožné, i kdyby šlo o řidiče ze sousedních zemí, je více než zřejmé.

"Úřad cizinci pošle dopis, nedostane odpověď a případ se buď promlčí, nebo prostě odloží," předpovídal již po přijetí zákona dopravní expert Jan Kněžínek. Podobně skepticky vnímal normu i poslanec Stanislav Huml.

"Sněmovnou schválená nová právní úprava institutu osoby blízké z mého pohledu nevyřeší vůbec nic. Já jsem chtěl, aby se prostě převzal nizozemský model, kde je veškeré dokazování, kdo řídil, na majiteli vozidla. To k mé lítosti neprošlo – a výsledkem je paskvil," okomentoval zákon.

Zdroj: http://www.novinky.cz/auto/289324-vymluvy-na-osobu-blizkou-konci-nahradi-je-osoba-vzdalena.html

Zobrazit archiv novinek >>