Není zde STK ve Vašem okolí? Kontaktujte nás na info@seznam-stk.cz

Úřady nestíhají měnit doklady, nadějí pro opozdilce je řidičák „blesk“

Řidiči, kteří si dokonce tohoto týdne nestihnou na úřadě podat žádost o výměnu řidičského průkazu a budou chtít 1. ledna usednout za volant, aniž by riskovali pokutu, budou muset sáhnout do peněženek. Jedinou možností pro ně totiž

Do 31. prosince si musí vyměnit řidičák všichni, kterým byl vydán před rokem 2001. Nových průkazů se ještě musí vystavit 417 tisíc. Část lidí z tohoto počtu má už o výměnu požádáno, část se ještě stihne probít návalem a podat žádost do pátku – tento den bude také posledním, kdy si mohou být jisti, že úředníci stihnou průkaz do konce roku vystavit. Mají na to zákonem stanovených 20 dnů.

Zbylých zhruba tři sta tisíc řidičů má ještě jednu možnost, jak se k "papírům" dostat, aniž by je v lednu čekala pokuta až 2 500 korun, pokud je přistihnou policisté.

O této možnosti se příliš nemluví a není zadarmo. "Když někdo nechce čekat tři týdny na vydání nebo už to nebude stíhat, může požádat o takzvaný ‚blesk‘. To pak dostane nový doklad do pěti pracovních dnů. Ale tato služba stojí pět set korun," říká Martin Novák z ministerstva dopravy.

Pokuta až 2 500 korun

Lze očekávat, že spousta řidičů této možnosti využije a k přepážkám vyrazí až mezi vánočními svátky a Silvestrem, kdy už se tak velké fronty jako nyní neočekávají. Výhodu paradoxně mohou mít také ti, kterým v předvánočních tlačenicích kapsáři vytáhnou z tašky peněženku s doklady, nebo ti, kteří ji při nákupech vytrousí.

Při ztrátě nebo krádeži totiž úřad vydává náhradní dokument okamžitě. Za poplatek 50 korun. "Tím se vyhnou po Novém roce pokutě. Ale kdyby někdo lhal, je to trestný čin," varuje Novák.

Za jízdu bez dokladů mohou dát policisté šoférovi až dvoutisícovou pokutu, ve správním řízení hrozí sankce ještě o pětistovku vyšší. "Záleží na uvážení policisty, jestli uloží pokutu, nebo bude přestupek řešit domluvou. Řidič totiž není zbaven oprávnění řídit, jen má neplatný doklad," říká šéf dopravní policie Leoš Tržil.

"Je to stejné, jako když zapomenete řidičák doma. Policista si vás prověří, zjistí, že řídit můžete, a případně vám dá pokutu," dodává.

Zobrazit archiv novinek >>