Není zde STK ve Vašem okolí? Kontaktujte nás na info@seznam-stk.cz

Revoluce v přidělování RZ

Už příští rok se má změnit systém při přidělování

Má to omezit korupci, kterou se na odborech dopravně správních agend nedaří vymýtit. O majitelích lukrativních čísel už nebude rozhodovat náhoda, známosti či úplatek, ale to, kdo oficiálně nabídne víc.

"Dražit se bude elektronicky," upozorňuje na plánovanou internetovou aukci poslanec a dopravní expert Stanislav Huml (VV), který připravuje návrh na změnu zákona, jež by měla podle jeho představ začít platit již příští rok.

Huml věří, že návrh Sněmovnou projde. Šanci na úspěch zvyšuje hlavně fakt, že jde o protikorupční opatření, podobný systém funguje ve všech sousedních zemích. Jaká bude vyvolávací cena předem vyčleněných lehce zapamatovatelných číselných kombinací? Ještě není určena. Hovoří se o pěti až deseti tisících korunách.

Hlavním důvodem je to, aby se takzvaná "kmotrovská čísla" nedala koupit pod pultem, kam si je ulije úředník, což se nyní často děje.

Na návrhu uvolnění pravidel pro přidělování registračních značek se už na ministerstvu dopravy pracovalo v předchozích dvou letech. Úředníci navrhovali, aby se podle přání majitele mohly měnit jen poslední čtyři znaky. První tři, v nichž je i písmeno příslušné kraji, by zůstaly zachovány.

Recyklace značky

Nový návrh Věcí veřejných, jejichž člen Vít Bárta nyní ministerstvo dopravy řídí, jde mnohem dál. Například v tom, že by si lidé mohli svá stará čísla i přenášet na nová auta. "Dnes je RZ pevně přidělená ke konkrétnímu vozidlu, chceme jít švýcarskou cestou, která umožňuje přenositelnou značku. Nemusí se tak tisknout nové, lidé si budou čísla přenášet z auta na auto a stát tím uspoří až 250 milionů korun ročně," pokračuje Huml.

"Zároveň bychom povolili recyklaci značek. Pokud by byla nějaká kombinace již vyřazena z evidence, mohla by se znovu použít. V době počítačů to není problém," navrhuje Huml. Tím by se mohl snížit počet znaků na značce, protože by již nebylo potřeba tolik kombinací a číslo by bylo lépe zapamatovatelné pro policisty nebo pro případné svědky dopravních nehod.

Revoluce v registračních značkách, kterou Věci veřejné připravují, však má být skutečně totální. Nakonec by si totiž podle novely zákona mohli motoristé umístit na značku číselnou nebo písmennou kombinaci, jaká by je napadla. Třeba své jméno.

Tak uvidíme, co nás čeká.

Zobrazit archiv novinek >>