Není zde STK ve Vašem okolí? Kontaktujte nás na info@seznam-stk.cz

Policie chytne 90 opilých šoférů každý den

To číslo je obrovské. Policie v loňském roce při běžných silničních kontrolách načapala skoro 28 tisíc šoférů, kteří před jízdou pili alkohol. A to jen náhodou při namátkové kontrole. Při nich se od l. ledna 2010 dýchá povinně

Dalších více než pět tisíc „ovíněných“ šoférů odhalily policejní alkoholtestery poté, co zavinili nehodu. Policejní hlídky tak denně narazí na 90 šoférů pod vlivem alkoholu. Vyplývá to z čerstvé statistiky nehod za rok 2010, které včera zveřejnila policie. „Nejčastěji stojí alkohol za nehodou ve Zlínském kraji,“ uvedl Petr Sobotka z policejního prezidia. V kraji slivovice nadýchá každý šestý viník nehody. Alkohol měl v Česku na svědomí 102 životů. »

Šéf dopravní policie Leoš Tržil po raketovém nárůstu nehod zaviněných opilými šoféry přikázal loni svým lidem, aby nechávali dýchnout úplně všechny řidiče i při běžných kontrolách. Na jednu stranu to snížilo počet mrtvých za rok o 21, na stranu druhou se ukázalo, že máme s alkoholem na silnici velký problém.

„Takže dechové zkoušky budou pokračovat,“ řekl Tržil. Podle něj je nejhorší, že u nehod většinou nehraje roli zbytkový alkohol, který řidič nadýchá až druhý den po flámu, kdy se již cítí čilý. U dvou ze tří havárií nadýchali viníci přes jedno promile. To je, jako by do sebe těsně před usednutím za volant nalili čtyři panáky vodky. Neuvěřitelné je i další číslo – skoro polovina hříšníků unikla bez trestu. Úřady totiž nestíhají jejich přestupky vyřešit za daný jeden rok. Přestupek loni spáchalo 1,1 milionu řidičů, to je průměrně každý šestý.

 

Zobrazit archiv novinek >>