Není zde STK ve Vašem okolí? Kontaktujte nás na info@seznam-stk.cz

Některá města chtějí zavést emisní zóny

Praha, Plzeň, Č. Budějovice, Ústí nad Labem a další česká města uvažují, že zakážou vjezd starých neekologických vozů do centra.

 

Chtějí využít návrhu zákona ministerstva životního prostředí, který umožňuje zřízení nízkoemisních zón, tím tak snížit koncentrace prachu v ovzduší a zlepšit jeho stav.

Auta vypouštějící do ovzduší velké množství škodlivin by tak nedostala plaketu, která bude pro vjezd do centra potřeba.

Podmínkou zřízení emisní zóny je vypracování objízdné trasy pro vozidla, která do ekologické zóny nebudou smět.

Auta dostanou červené, žluté a zelené plakety

Do nízkoemisních zón by směla jezdit jen auta označená speciální plaketou - červenou, žlutou, nebo zelenou, podle výše emisí automobilu. Nejvýhodnější přitom je mít plaketu zelenou - s ní se řidiči dostanou i do centra města. "Z dieselových vozů sem spadají modely vyhovující normě Euro 4 (modely vyrobené zhruba po roce 2003) a výš nebo normě Euro 3, ty však musí mít zároveň filtr pevných částic," informoval Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Auta, která dosáhnou jen na žlutou či červenou plaketu, budou mít vjezd do určitých částí města zakázán, a když to budou ignorovat, hrozí jim pokuta. Její výše však zatím ještě není stanovena. Vůbec žádnou plaketu nedostanou auta bez řízeného katalyzátoru - třeba Škody 120 nebo auta se starými dieselovými motory z 80. let.
Než ale začne zákon platit, má před sebou ještě dlouhou cestu - nyní je ve fázi připomínkování, někdy počátkem příštího roku by se jeho schvalováním mohla začít zabývat vláda a po ní parlament. "Předpokládáme, že by mohl začít platit v roce 2011," uvedl Kašpar

Zobrazit archiv novinek >>