Není zde STK ve Vašem okolí? Kontaktujte nás na info@seznam-stk.cz

Místo osoby blízké osoba vzdálená, výmluvy řidičů nezarazí ani novela

Výmluva, kterou ročně využije až půl milionu českých řidičů, zřejmě jen tak nezmizí. Šoféři v novele, která má začít platit v roce 2013 a poslanci ji protlačili přes veto Senátu, našli několik trhlin. V důsledku může novela st

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } BLOCKQUOTE { margin-left: 1cm; margin-right: 1cm } P { margin-bottom: 0.21cm } H3 { margin-bottom: 0.21cm; page-break-after: avoid } H3.western { font-family: "Liberation Serif", serif; font-size: 14pt; font-weight: bold } H3.cjk { font-family: "WenQuanYi Micro Hei"; font-size: 14pt; font-weight: bold } H3.ctl { font-family: "Lohit Hindi"; font-size: 14pt; font-weight: bold } A:link { color: #000080; so-language: zxx; text-decoration: underline } -->

Novela zákona, která měla zarazit výmluvy řidičů na osobu blízkou a usnadnit trestání přestupků, ještě ani nezačala platit a řidiči už vymysleli několik způsobů, jak mezi paragrafy prokličkovat. Stíhání hříšníků se dokonce může ještě prodražit, uvedla Česká televize.
První trik spočívá v tom, že řidič uvede místo osoby blízké cizince, který bydlí ve vzdálené zemi. Toho by měl úřad najít a vyzpovídat. "Řízení se prodlužuje, doručování je problematické, takže se nám protahují veškeré lhůty a z hlediska ekonomičnosti se také prodražují," nastínil vedoucí pražského oddělení správního řízení Milan Hubka.
Trik číslo dvě spočívá v řetězení viníků. Spolek lidí se dohodne na jednoduchém modelu: osoba A uvede, že půjčila auto osobě B, ta zas řekne, že sice vůz převzala, ale v inkriminovanou dobu ho řídila osoba C. Tímto způsobem se dá pokračovat do nekonečna, úřad má přitom na rozpletení případu pouze rok, což nemusí stačit.

Díry v zákoně zalepí další novela

Třetí způsob je ze všech nejjednodušší: vlastník vozidla ve vysvětlení uvede jméno jiného člověka, který už výmluvu na osobu blízkou využít může. "Tu odpovědnost nese provozovatel vozidla, na tom to musí stát. Ale uvidíme, pokud praxe ukáže, že zákon nedostačuje, je naší povinností ho znovelizovat," řekl televizi náměstek ministra dopravy Ivo Toman.
Toman ještě v neděli uvedl, že neví, jak by se  novela dala obejít. V pondělí už připustil, že mu do e-mailu přišlo několik tipů, jak oblíbenou výmluvu českých řidičů na spáchání přestupku prodloužit.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/misto-osoby-blizke-osoba-vzdalena-vymluvy-ridicu-nezarazi-ani-novela-1k6-/domaci.aspx?c=A111003_193708_domaci_brd

Zobrazit archiv novinek >>