Není zde STK ve Vašem okolí? Kontaktujte nás na info@seznam-stk.cz

Co dělat při nehodě v cizině

Dovolená s vlastním autem v cizině se může rázem proměnit v děsivou byrokratickou a finanční můru, byť se třeba jedná jen o promáčknuté plechy. Ten, kdo nezná v dané zemi místní úřednický folklór, se může snadno ocitnout v situa

„Nikdy nepodepisujte žádný dokument, kterému nerozumíte. Při jakékoliv dopravní nehodě ihned zavolejte asistenční službu pojišťovny, která vám pomůže,“ řekl Václav Bálek z České pojišťovny (ČP).

Než vyrazíte za hranice, pečlivě si prostudujte nejen dopravní předpisy států, jimiž projíždíte, ale mějte také u sebe raději dvě zelené karty (originál a kopii), aby se vám pak nestalo, že po nehodě vám kartu seberou, a domů už byste se vraceli bez ní, čímž byste riskovali další vážné potíže při případné silniční kontrole, neboť byste policii nemohli doložit, že je auto řádně pojištěno.

Neplatit nic v hotovosti

motoristé by neměli nikomu platit škodu v hotovosti, povinné ručení v zahraničí potvrzuje zelená karta. Když zaplatíte škodu v hotovosti, nemáte o tom žádný doklad a nemůžete požadovat proplacení škody po pojišťovně.

Platnost zelené karty

Před cestou si nejdříve ověřte, jakou územní platnost smlouvy k povinnému, případně havarijnímu pojištění máte. Povinné ručení platí na území podle zelené karty, u havarijního pojištění to bývá většinou Evropa, ale sjednat si lze jen území ČR. Pokud nemáte sjednané celoroční havarijní pojištění, může pro vás být řešením krátkodobé havarijní pojištění.

Povinné ručení nebo havarijní pojištění vždy kryje zdarma určitý rozsah asistenčních služeb, ale nabídky jednotlivých pojišťoven se liší.

„Ať už budete viníkem nebo poškozeným, oznamte nehodu policii. Pokud policie nehodu nebude prošetřovat, vyplňte formulář Záznam o dopravní nehodě. Vyfotografujte místo nehody, poškozené vozidlo, všechny ostatní způsobené škody,“ zdůrazňuje Andrea Lovasová z ČP

Záznam o dopravní nehodě

Pokud jste v roli poškozeného a škoda bude hrazena z povinného ručení viníka, napište si jeho jméno, adresu a registrační značku vozidla a zjistěte si, u které pojišťovny je pojištěn. Pokud nehodu zaviníte vy, bezprostředně po nehodě, nejlépe ještě v době pobytu v zahraničí, kontaktujte příslušnou národní kancelář povinného ručení a dohodněte se s ní na dalším postupu. Kontaktní údaje jsou uvedeny na www.cobx.org.

Pro záznam o dopravní nehodě zkuste použít tiskopis v jazyce země, kde škoda nastala, nebo v jazyce dalšího účastníka nehody. Nebudete-li jej mít k dispozici, nevadí, použijte svůj v češtině, který byste měli vozit všude s sebou jako součást vybavení vozu. Vyplňte čitelně všechny body, volná pole proškrtněte.

Nezapomeňte uvést všechny svědky nehody, označit místa poškození vozidel, vyplnit součet označených políček, určit vozidla a označit hlavní a vedlejší silnice, uvést počet příloh. A to nejdůležitější na konec – záznam musí být podepsán všemi účastníky nehody!

„Všechny kopie se musí shodovat, nic proto nedoplňujte dodatečně. A nepodepisujte nic, čemu nerozumíte, případně doplňte své vyjádření v češtině,“ upozorňuje Zdeněk Dvořák z České pojišťovny.

Co s poškozeným vozidlem

Počítejte s tím, že policie v některých státech může nařídit odtah vašeho poškozeného nebo porouchaného vozidla z důvodu zajištění bezpečnosti provozu, nebo když dojde ke zranění řidiče a jeho transportu do nemocnice. V tom případě si od policie zajistěte dokument o šetření události.

Pravděpodobnější však je, že si odtah vozidla budete zajišťovat přes asistenční službu své pojišťovny, případně si vozidlo necháte v zahraničí opravit. V případě opravy vozidla pořiďte fotodokumentaci škody, ve které nesmí chybět dvě úhlopříčné fotografie vozidla jako celku, registrační značka, VIN vozidla a detaily poškozených částí vozidla.

Nezapomeňte si převzít fakturu od zahraniční opravny a zdokumentovat poškozený díl. Je-li to vzhledem k velikosti náhradního poškozeného dílu možné, dopravte jej zpět do ČR.

Asistenční služba

První pomocnou rukou jsou asistenční služby, které bývají součástí každé smlouvy o povinném ručení i havarijním pojištění. Kontaktujte je co nejdříve přímo z místa události. Operátor bude při hovoru potřebovat číslo vaší pojistné smlouvy, RZ vozidla, popřípadě jeho VIN. V případě poškození vozidla asistenční služba pomůže s odtahem do nejbližšího autorizovaného servisu. S asistencí můžete počítat i v případě potřeby sešrotování vozidla, nebo jeho uskladnění a následného odtahu do ČR.

Po návratu z ciziny neprodleně telefonicky informujte o nehodě pojišťovnu.

Specifické postupy po nehodě v zemích letní dovolené

Chorvatsko

Všechny nehody musí být hlášeny policii. Jestliže je při nehodě poškozeno vozidlo z cizí země, jeho řidič musí od policie obdržet protokol. Jakékoli odstranění vozidla z místa nehody před příjezdem policie by bylo považováno za přestupek. Strany, kterých se to týká, jsou vyzvány k soudnímu slyšení do 24 hodin od nehody. Rozhodovací líčení se koná týž den a jakákoli pokuta musí být zaplacena okamžitě.

 

Slovinsko

Při nehodě je třeba zavolat policii a vyžádat si písemnou zprávu, která je při návratu přes hranice vyžadována s ohledem na poškození vozidla. Zahraničním řidičům, kteří odmítnou zaplatit pokutu, může být zabaven jejich cestovní pas a ostatní dokumenty a mohou být předvoláni před soud.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazit archiv novinek >>